wtorek, 15 stycznia 2013

Tuwimowe love :)

Pana Juliana nikomu przedstawiać nie trzeba. Mimo to, poniższe wydanie jego wierszy jest absolutnie godne pokazania! Uwielbiam wszystkie ilustracje - pomysł i kolorystykę, uwielbiam czcionkę, układ wierszy na stronie. To moja - bez dwóch zdań - najukochańsza książeczka dziecięca, którą posiadamy w swojej skromnej biblioteczce.


"Wiersze dla dzieci" (choć nie tylko dla nich, nie tylko), to zbiór najbardziej znanych utworów Tuwima. Jak tu nie lubić roztrzepanego pana Hilarego, zapominalskiego słonia Trąbalskiego, zadufaną Zosię Samosię? Z chęcią posłuchało by się świergotu ptasiego radia. Tak jak Dyzio Marzyciel położyłoby się na łące i oddało wodzom fantazji...
 

 Wiersze Tuwima genialnie można dźwiękonaśladować. Raz na jakiś czas dopada nas rodzinne czytanie (mama) połączone z obrazowaniem (tata). Wszyscy mamy ubaw po pachy, z Córą naszą na czele :)
 

Moje serce skradł jeszcze "Spóźniony słowik", bo to tak, jakbym o moim mężu czytała! Chociaż nie serwuję ani motyla z rożna, ani zupki z muszek (a może powinnam), to reszta się zgadza...Z sentymentem wspominam " Bambo", którego w różnych sytuacjach recytowała moja mama (jej ulubionego murzynka z czasów szkolnych) oraz "Kotka", którego z kolei przytaczała często moja ciocia (miłośniczka kociowatych).

 Ale sentymenty to nie wszystko! Ilustracje Macieja Szymanowicza powalają na łopatki. Za każdym razem, gdy otwieram tę książeczkę, to w pierwszej chwili zachwycam się właśnie rysunkami. Amelinda chyba też. Zresztą sami zobaczcie:
Jak tylko zaczynam recytować pierwszy wers "Lokomotywy", to leci do szafki i dobrze wie, co z niej wyciągnąć. Czasem sama przynosi wiersze Tuwima zupełnie znienacka, ucieszona swym wyborem ;)


 Pana Szymanowicza spotkałybyśmy jeszcze w jakiejś innej książeczce, z nieukrywaną ogromną przyjemnością...:)

"Wiersze dla dzieci"
Julian Tuwim
ilustracje: Maciej Szymanowicz
wydawnictwo Wilga

13 komentarzy:

 1. Ilustracje są cudowne, a wiersze no cóż kocham już od lat i teraz czas zarazić tym córkę!

  OdpowiedzUsuń
 2. uwielbiam takie! i chętnie poszukam wydania i dla nas:)

  OdpowiedzUsuń
 3. My też wiersze lubimy- Tuwim to u nas hit! takie melodyczne wersy, rym i rytm wiersza- wieczorami moje dzieci leżą zasłuchane :)

  OdpowiedzUsuń
 4. rodzina słoników powaliła mnie na kolana:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki kochamy, a te z takimi ilustracjami mogłyby Nam towarzyszyć od śniadania bo kolację!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. mamy ten sam zestaw wierszy Tuwima, ale nasze ilustracje nie są tak piękne i zachęcające

  OdpowiedzUsuń